Пожежний гідрант (ПГ) вважається найважливішим елементом системи для забезпечення гасіння пожеж на будь-яких об’єктах. Постійний догляд та моніторинг мереж й систем протипожежного водопостачання має велике значення для результативного пожежогасіння. Тож розглянемо види пожежних гідрантів.
Про вимоги до пожежних гідрантів читайте в огляді
Пожежний гідрант – це спеціально змонтоване пристрій, який дозволяє максимально швидко підключати до водопроводу пожежне обладнання, задіяне в гасінні пожежі. Наявність ПГ є обов’язковим при будівництві водопровідних мереж як в житлових будинках, так і в спорудах промислового, торгового, виробничого призначення. Під час ліквідації пожежі гідрант використовується як для подачі води в стаціонарні пожежні рукава, так і в якості додаткового живлення насосу на пожежному авто.
Пожежні гідранти: види і типи
Види пожежних гідрантів наступні:
- наземні;
- підземні.
Різниця між наземним і підземним ПГ здебільшого полягає в цілому ряді технічних особливостей, а також в способі установки і кріплення до них пожежної колонки.
Наземні ПГ
Наземний ПГ являє собою пристрій, що монтується над поверхнею землі пряме призначення якого – відбір води на господарські і пожежні потреби. Велику поширеність отримали наземні пожежні гідранти в вигляді колонок. Вони монтуються на водопровідну мережу паралельно з пожежними колонками і повинні мати кілька виходів для під’єднання до них пожежних рукавів, що безпосередньо впливає на успіх при ліквідації загорянь.
Як проводиться перевірка пожежних гідрантів читайте в матеріалі
Використовуються наземні ПГ в будь-якому кліматі за умови грунтовного вибору способу подачі (регульований або постійний). Зрозуміло, що в більш холодному кліматі актуальний спосіб з регульованою подачею води, щоб уникнути її замерзання при мінусовій температурі. У теплому кліматі цілком підійде спосіб з постійною подачею води.
Наземні ПГ також діляться на два типи. Типи пожежних гідрантів: ПГ Дорошевский і ПГ пістолет:
- ПГ Дорошевский є більш модернізованою та дещо вдосконаленою модифікацію звичайного наземного ПГ і має всі його основні характеристики. Основне призначення ПГ Дорошевский – забезпечення прямого забору води при ліквідації пожежі.
- ПГ пістолет має більш вузьку спеціалізацію та призначений більше для гасіння пожежі на гірських розробках або шахтах. Принцип дії та використання пожежного гідранта пістолета дещо незвичний: при необхідності подачі води для ліквідації пожежі він закріплюється на певній ділянці водопроводу, потім в нього поміщається пороховий заряд і робиться постріл, результатом якого є отвір у водопровідній трубі, звідки потім й проводиться забір води.
Підземні ПГ
Підземний пожежний гідрант зазвичай встановлюють на водопровідну мережу, яка знаходиться під землею. Розміщується такий ПГ в спеціальному протипожежному колодязі, закритому люком. Його призначення – відбір води з водопроводу за допомогою пожежної колонки.
Про те, як гасити пожежу читайте в нашому огляді
Основний недолік підземних ПГ – це можливість їх замерзання в зимові місяці. З цієї причини воду з гідранта можна відбирати виключно на пожежні потреби або при проведенні його ТО. Причому відкривати колодязі підземних ПГ для технічного обслуговування можна, якщо температура повітря не нижче -15 С.