Перевірка пожежних гідрантів

Перевірка пожежних гідрантів

Пожежний гідрант – це зовнішній або підземний пристрій, вмонтований в систему водопроводу. ПГ оснащений спеціальними клапанами для підключення до нього брандспойта або пожежної колонки (при розташуванні під землею). Гідрант дозволяє швидко і ефективно набирати воду для гасіння пожежі без застосування спеціальної цистерни. Важливо, щоб гідрант був справний протягом всього року і забезпечував потрібний натиск.

Про вимоги пожежної безпеки до приміщень читайте в нашому матеріалі

Навіщо потрібна перевірка

Велика частина гідрантів розташована під землею, в спеціальних протипожежних колодязях. Наповнення колодязів водою з різних причин (в тому числі, і протікання ПГ) призводить до передчасного зносу обладнання і утруднення організації пожежогасіння взимку. Перевірка дозволяє виявити несправності й усунути їх.

Хто повинен перевіряти пожежні гідранти

Періодичну ревізію ПГ виробляють пожежні служби або спеціалізовані компанії, що володіють ліцензією і всіма дозвільними документами на цей вид діяльності. Перевіряють наявність покажчика, оцінюють стан люка і корпусу. Перевіряють робочий стан ПГ:

 • герметичність клапанів;
 • можливість відкривання / закривання гідранта;
 • пропускна спроможність;
 • наявність води.

Періодичність перевірки пожежних гідрантів

За вимогами протипожежної безпеки, перевірка функціонування ПГ повинна проводитися двічі на рік. Перевірка проводиться при плюсовій температурі повітря (щоб не утворилася ожеледь):

 • Ревізія, проведена навесні. Видаляють встановлене восени утеплення, проводиться інспекція під’їзних шляхів, огляд і оцінка стану гідранта.
 • Восени оглядають колодязь, оцінюють його заповнення водою. Виконують прибирання сміття та утеплення, що дозволяє ПГ функціонувати і в холодну пору року.

Про норми та правила встановлення пожежних гідрантів читайте в огляді

На найближчих спорудах повинні знаходитися таблички або покажчики місцезнаходження пристрою. Інформація, нанесена на них, повинна бути помітна і в нічний час.

Випробування пожежних гідрантів на водовіддачу

Головний показник роботи пристрою – кількість води, що віддається їм у одиницю часу. Причини зміни показника водовіддачі в часі – корозія і утворення відкладень на внутрішніх поверхнях трубопроводу. Перевірка пожежних гідрантів на водоотдачу особливо актуальна в таких випадках:

 • Об’єкт віддалений від магістральних мереж (а, значить, необхідного напору може і не бути).
 • Ділянка з невеликими по діаметру трубами.
 • Старі, багаторазово ремонтуються, протяжні або сильно завантажені лінії.
 • Водопровід, розташований неподалік від пожежонебезпечного споруди.

Для визначення водовіддачі існує кілька методик

 1. Об’ємний. Використовують об’ємний (понад 0,5 м3) резервуар і секундомір. Потім визначають час, витрачений на наповнення бака.
 2. Із застосуванням водомірів.
 3. За допомогою пожежної колонки, оснащеної двома трубами і манометром. Фактичне витрачання води визначається за допомогою довідкової таблиці.

Після закінчення випробування складають акт і протокол. Комісія вказує на виявлені несправності (якщо вони були виявлені), а також термін усунення, відповідальні особи. Перевірка пожежних гідрантів і зовнішнього водопроводу – важлива міра протипожежної безпеки на підприємстві. Купити протипожежне обладнання, яке відповідає всім стандартам, ви зможете в компанії НАІС. Вас чекають вигідні умови продажу і оперативне виконання замовлення.